Ľahký a ľahko prenosný kufrík, ktorý dokáže poskytnúť krátkodobý výkon až 650 wattov. Tím českých vedcov navrhol mobilný zdroj energie s vodíkový článkom.
Záchranári, zdravotníci, hasiči vojaci, pracovníci v telekomunikačných službách či energetike. Vodíkový kufrík, ktorý tento týždeň predstavil český Ústav jadrového výskumu Řež (ÚJV Řež), majú oceniť najmä ľudia pracujúci v teréne pri krízových situáciách.
„Ide o spoločný projekt tímov z Oddelenia vodíkových technológií ÚJV Řež a Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe,“ priblížila pre Energie-portal.sk Alena Rosáková, vedúca marketingu ÚJV Řež, a.s.
Zariadenie Power-box 180W, zdroj napájania s vodíkovým palivovým článkom, predstavili v rámci kongresu Vodíkové technológie a Dní českého vodíka 2017 v Prahe.
Vodíkový kufrík v dvoch variantoch
S vývojom začal tím vedcov okolo Aleša Doucka po tom, čo v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima došlo kvôli zemetraseniu k rozsiahlej havárii a záchranárom sa po troch dňoch vybili akumulátory vo vysielačkách. Záchranné zložky v teréne kvôli tomu prestali byť schopné komunikovať. Českí vedci sa preto rozhodli vyvinúť zariadenie, ktorý by pokrylo spotrebu komunikačných systémov pri krízových situáciách.
„Jedná sa o prenosný zdroj jednosmerného napájania s vodíkovým palivovým článkom, ktorý môže slúžiť napríklad v prípade rozpadu elektrizačnej sústavy, takzvaného blackoutu. Vodík je dodávaný z tlakovej fľaše, ktorá je umiestnená vedľa vlastné jednotky,“ predstavuje zariadenie Ing. Aleš Doucek ktorý v ÚJV Řež vedie oddelenie vodíkovej technológie.
Najnovší projekt vodíkových špecialistov, „vodíkový kufrík“ Power-box 180W, skonštruovali ako skúšobný funkčný prototyp zariadenia vo variantoch Standard a Extreme.
Jednotka Extreme je určená pre záchranné a bezpečnostné zložky v krízových situáciách, kedy nie je možné použiť verejnú distribučnú sieť. Má slúžiť pre napájanie veliteľských stanovísk, mobilných laboratórií alebo jednotiek operujúcich v teréne po dobu dlhšiu ako jedna hodina. Jednotka je tiež vhodná pre technikov energetických a telekomunikačných firiem pri práci v uzavretých priestoroch vrátane podzemných a banských priestorov.
Jednotka Štandard je zas určená najmä pre napájanie medicínskych prístrojov pri transporte ranených alebo orgánov na transplantáciu na veľké vzdialenosti, ako záložný zdroj pre poľné nemocnice, napájanie komunikačných a monitorovacích zariadení alebo pre dobíjanie akumulátorov karavanov, jácht. Zariadenie je vhodné pre záchranárov, jaskyniarov, pracovníkov v energetike alebo telekomunikačných službách.
Prezradili predajnú cenu kufríka
„Hlavnými výhodami tohto systému sú nulové emisie, jediným odpadovým produktom je vodná para, a teda možnosť prevádzky aj v interiéri a fakt, že systém funguje tak dlho, kým máte vodík, pretože výmena tlakových fliaš je možná za prevádzky,“ doplnil Aleš Doucek.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.