Mnohé krajiny Latinskej Ameriky chcú ďalej rozvíjať ťažbu fosílnych palív.
Latinská Amerika zažíva novú “ropnú horúčku”. Zhruba v polovici krajín regiónu prebieha intenzívny prieskum ťažby ropy a plynu. Celkový počet veľkých projektov na pevnine aj v mori má podľa denníka The Guardian dosahovať číslo 50.
Najväčšie prírastky na exportnom trhu s “čiernym zlatom” do roku 2035 sa očakávajú v Brazílii a Guayane. Celkovo sa odhaduje nárast produkcie ropy v regióne zo súčasných 8 miliónov barelov denne (rok 2022) na 13,6 mil. barelov do roku 2028. Krajiny, ktoré nepatria do zoskupenia OPEC, tak majú zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu na svetovom trhu s ropou a plynom.
Krajiny ako Brazília, Argentína, Ekvádor, Mexiko, či Guayana spájajú svoju budúcnosť s fosílnymi zdrojmi. A to aj napriek tomu, že Medzinárodná energetická agentúra (IEA) predpovedá globálny vrchol spotreby ropy do konca tejto dekády.
Fosílne zdroje a ekonomický rast
Hoci sa v Brazílii vždy ťažila ropa, krajina nepatrila k najväčším producentom vo svete. Až po objavení veľkých nálezísk v roku 2006 sa postupne zaradila do prvej desiatky. Vyše 100 ropných vrtov zabezpečilo zvýšenie produkcie spoločnosti Petrobras zo 41-tisíc barelov denne v roku 2010 na vlaňajších 2,2 milióna.
Ropná spoločnosť chce investovať do prieskumu nových nálezísk ďalších šesť miliárd dolárov v najbližších piatich rokoch, čo by mohlo zdvojnásobiť súčasnú produkciu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.