Najlepšie lokality pre obnoviteľné zdroje sú tie, kde spôsobujú najmenšie dodatočné náklady pre sieť. A prinášajú najvyššie výnosy pre systém ako celok, myslí si Markus Krebber z RWE.
Európska únia dlhodobo stráca konkurencieschopnosť kvôli preregulovanosti ekonomiky, vysokým cenám energií, ideologickému presadzovaniu riešení, či snahe o ešte vyššiu centralizáciu rozhodovania.
Hoci nová Európska komisia ohlasuje jednu stratégiu za druhou a predstavuje ďalšie a ďalšie akčné plány, ktoré by mali starému kontinentu „vytrhnúť tŕň z päty“, podniky sú pri očakávaniach opatrnejšie. Novým „päťročniciam“ už príliš neveria.
Aj energetické spoločnosti vítajú mierny posun v zmýšľaní bruselských stratégov. No upozorňujú, že zvrátiť trend iba nevyhnutným okresaním byrokracie stačiť nebude. Manažéri z energobiznisu by radi videli zreálňovanie ambicióznych klimatických cieľov a konkrétnejšie kroky vedúce k možnosti realizovať racionálne rozhodnutia aj pri výrobe a dodávke energií.
Po Danielovi Křetinskom z EPH sa energetickej politike EÚ a Nemecka verejne venoval aj Markus Krebber, predseda predstavenstva RWE, jednej z najväčších energetických skupín v Európe.
V článku sa dozviete:
- ako by sa podľa manažéra mala zmeniť energetická politika a ktoré oblasti považuje za nadmerne regulované,
- aký postup navrhuje pri rozširovaní sietí,
- čo považuje pri rozvoji obnoviteľných zdrojov energie za dôležitejšie, než naháňanie cieľovej inštalovanej kapacity,
- aké opatrenia pri pripájaní zdrojov do siete majú pomôcť znížiť koncovú cenu elektriny.
Na pokrytie rastúceho dopytu po elektrine je podľa manažéra potrebný správny mix obnoviteľných zdrojov, uskladňovacích riešení a flexibilných plynových elektrární. Tie sú potrebné najmä potom, čo Nemecko odstavilo všetky atómové elektrárne, pričom niekoľko z nich prevádzkovala aj spoločnosť RWE.
Dodatočná kapacita výrobných zdrojov vyžaduje atraktívne a stabilné prostredie pre dlhodobé investície. Rovnako dôležité má byť zachovanie konkurencieschopnosti ekonomiky a zabezpečenie stabilnej a cenovo dostupnej energie.
„Je správne, že Európska komisia si určila za jednu z priorít konkurencieschopnosť a že si uvedomuje problém nadmernej byrokracie. Avšak to, čo tu stále chýba, je skutočná zmena mentality. Nestačí popísať všeobecné smerovanie, sú potrebné konkrétne opatrenia a rýchlo,“ uviedol výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva RWE počas zverejnenia hospodárskych výsledkov skupiny za rok 2024.
Preregulovanosť energetiky
Medzi týmito opatreniami by podľa manažéra mala byť pragmatickejšia energetická stratégia novej nemeckej vlády, zriadenie kapacitného trhu a zrušenie preregulovanej definície zeleného vodíka. „Dekarbonizácia sa už realizuje cez obchodovanie s CO2 kvótami. Súčasné požiadavky na zelený vodík nemajú žiadny vplyv na klimatickú politiku. Namiesto toho systematicky spomaľujú a predražujú rozvoj vodíkových riešení,“ vraví Krebber.
Šéf energoskupiny navrhuje, v súlade s odporúčaniami niektorých analytikov, odstrániť existujúcu dvojitú reguláciu, ktorá predražuje energetickú transformáciu. A ponechať iba systém obchodovania s emisnými povolenkami.
„Načo, napríklad, je potrebné stanovovať pevné termíny pre prechod z plynových elektrární na vodík? Stojí to peniaze, zvyšuje neistotu a nemá žiadny vplyv na klimatickú politiku.“
Podľa manažéra by mala Európska komisia tiež upustiť od snahy aplikovať na trh s energiami podobné regulácie ako na finančný trh. „Prečo sa zvažuje sprísňovanie podmienok, ak to prinesie iba to, že firmy budú zvažovať presun do USA alebo Veľkej Británie?“
Za podstatné považuje aj zníženie nadbytočnej byrokracie. Reportovanie udržateľnosti (ESG) by malo byť znížené na rozumnú úroveň a nedávno predstavené zjednodušenia pre malé a stredne veľké firmy by sa mali vzťahovať na všetky podniky.
Zostáva vám 47% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.