Pre naplnenie Zelenej dohody je potrebné zabezpečiť ťažbu surovín. Pomôcť môže aj ložisko tvrdého horninového lítia v Českej republike, ktoré je najväčším v celej EÚ.
Vytváranie stratégií a tvorba balíkov opatrení smerujúcich k riešeniam najzávažnejších ekonomických a ekologických otázok má byť dôvodom stretnutí európskych a svetových politických a podnikateľských osobností. Posledné roky sú však iné. Strategické konferencie a mienkotvorné samity sa počas tohto obdobia deformovali.
Činnosť celej spoločnosti aj tematické smerovanie dôležitých podujatí, teda aj GLOBSEC-u, výrazne ovplyvnila pandémia COVID-19. Nedočkavo sme čakali na návrat k bežnému fungovaniu v každodenných činnostiach, ako aj na oživenie podnikateľského sektora.
Prišiel GLOBSEC 2022, pozostatky pandémie prežívajú, zdravotné ani ekonomické následky stále nie sú finálne a politickí lídri sú opäť nútení venovať sa riešeniam nových a neočakávaných komplikácií, v niektorých prípadoch hraničiacich s existenčnými problémami.
Všadeprítomný konflikt na Ukrajine ovplyvňuje väčšinu podnikateľských oblastí, najviac je však zasiahnutý energetický sektor. Snaha Európskej únie o diverzifikáciu energetických zdrojov a zároveň zníženie závislosti od fosílnych palív dovážaných najmä z Ruska znie ako logické smerovanie, ktoré navyše nepriamo podporí environmentálne smerovanie európskych krajín. Situácia však nie je taká jednoduchá.
Ťažbu minerálnych nerastov v EÚ treba zvýšiť
Dostupnosť zdrojov je pre napredovanie v dosahovaní cieľov Zelenej dohody, teda najmä nulovej produkcii uhlíkových plynov do roku 2050 kľúčová. Táto dohoda robí z Európskej únie celosvetového lídra v znižovaní emisií CO2, zároveň však vytvára v Európe druhý najväčší trh s li-ionovými batériami, hneď po Číne.
Minimalizácia environmentálnych dôsledkov na životné prostredie je určite jedným z primárnych cieľov, je však nutné postupovať s rozvahou, aby sa výsledkom uhlíkovej neutrality nestala závislosť od už dnes nedostupných surovín.
Pri súčasných technologických možnostiach a energetickej spotrebe by pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality bolo potrebné šesťnásobne zvýšiť ťažbu minerálnych nerastov. Zabezpečenie dostupnosti týchto surovín je už pri dnešnej ťažbe jednou z najväčších výziev Európskej únie. Väčšina súčasnej produkcie týchto kritických surovín sa uskutočňuje v krajinách tretieho sveta a Číne. Európa je od ich dovozu teda závislá, pričom sú dôležité nielen pre energetický sektor, ale aj pre oblasti mobility a technológií.
Skupina ČEZ ponúka riešenie
Pre naplnenie Zelenej dohody je potrebné zabezpečenie európskej ťažby. Vďaka už vynaloženým prostriedkom Európskej únie majú byť napríklad pokryté potreby ťažby lítia na 80 % z domácich zdrojov do roku 2025.
Svojím významným podielom, ložiskom lítia pri obci Cínovec má prispieť aj skupina ČEZ, ktorej súčasťou je aj ESCO Slovensko. Ide o najväčšie ložisko tvrdého horninového lítia v celej Európskej únii. V súčasnosti prebieha štúdia uskutočniteľnosti. Predpokladaný začiatok ťažby je stanovený na rok 2026 s ročnou stanovenou ťažbou 2,25 Mt rudy.
„V našej, ako aj v rámci materskej skupiny sa vždy kladie dôraz na ekonomické a ekologické riešenia. Pre dosiahnutie našich spoločných environmentálnych a dlhodobo udržateľných cieľov pracujeme na projektoch v niekoľkých oblastiach. Okrem aktivít v oblasti výskumu využitia hydrogénu je to, samozrejme, aj dostupnosť či recyklácia surovín primárne potrebných na výrobu batériových systémov,“ vysvetlila Naďa Hartmann, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva ESCO Slovensko.
Generálna riaditeľka ESCO Slovensko Naďa Hartmann a generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák | Foto: ESCO Slovensko
„Považujem za dôležité zdôrazniť, že akékoľvek naše realizácie robíme s rešpektovaním potrieb okolia s ohľadom na životné prostredie, ale aj na regionálne komunity,“ doplnila Naďa Hartmann.
ESCO Slovensko je líder v oblasti zelených riešení na slovenskom energetickom trhu. Polovičnými akcionármi skupiny sú ČEZ ESCO a SPP Slovensko.
Spoločnosť ESCO Slovensko je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.