Pri vykurovaní, vetraní, osvetlení aj riadení spotrebičov môže pomôcť inteligentná automatizácia. Zabúdať netreba ani na voľbu správnej tarify a ističa.
V auguste prekročila cena elektriny na trhoch hranicu 400 eur / MWh. Ešte začiatkom mája bola pritom cena elektriny na polovičnej úrovni. Ceny za elektrinu ťahá hore predovšetkým cena plynu a emisných kvót.
Situácia je pre všetkých otázkou, preto v tomto článku popíšeme ako je možné nakladať s elektrinou s ohľadom na situáciu v budúcnosti.
1. Správna tarifa
Tarif (cenu elektriny za MWh) prideľuje distribútor podľa typu a počtu spotrebičov. Tu je veľký priestor pre úsporu elektriny. Hlavne pokiaľ elektrinu používate aj k ohrevu vody, vykurovaniu, či dobíjania elektromobilu. Zmena tarifu by v týchto prípadoch mohla viesť k zásadným úsporám za elektrinu.
Pre zmenu na výhodnejší tarif stačí u distribútora požiadať a dodať mu revíznu správu o inštalácii daného zariadenia (tepelného čerpadla, nabíjačky, bojleru a pod.).
Zdroj: SSE
2. Zbytočne veľký istič
Poplatok za istič závisí od veľkosti a počtu ističov v danej budove. Hlavne po rekonštrukciách a pri sťahovaní sa stáva, že v budove zostane zbytočne veľký istič, za ktorý síce platíte, ale nevyužívate ho. Príkladom môže byť situácia, kedy ste využívali elektrické vykurovanie, ale rozhodli ste sa prejsť na iný zdroj.
Veľkosť ističa musí stanoviť odborník podľa typu a príkonu jednotlivých spotrebičov. Avšak kombináciou vhodného tarifu a správneho ističa, môžete zásadne ušetriť.
3. Vypínanie spotrebičov v pohotovostnom režime
Nie je žiadnym tajomstvom, že zariadenia v pohotovostnom režime sú nenápadnými žrútmi energie.
Potenciál úspory elektrickej energie v tejto oblasti je pritom podceňovaný. Napríklad pokiaľ vždy kompletne odpojíte 5 takých zariadení od elektriny namiesto toho, aby ste ich nechali v pohotovostnom režime, môžete ušetriť aj viac ako 80 eur za elektrinu.
Ako s tým pomôže inteligentná automatizácia?
Môžete automaticky odpojiť všetkých stand-by žrútov zakaždým, keď ich potrebujete využívať (napríklad odchádzate alebo sa chystáte spať). Stačí kliknúť na tlačidlo alebo ikonu v aplikácii.
4. Správne vetranie
Namiesto trvalo pootvorených okien by ste mali okná odvetrávať každých pár hodín, a to na niekoľko minút rýchleho vetrania. Pridávate k úspore elektriny a je to efektívnejšie. Pokiaľ je to možné, otvorte niekoľko okien naraz, ideálne oproti sebe, aby bola zaistená optimálna výmena vzduchu.
Pokiaľ budete vetrať dlhšie, mali by ste kúrenie vypnúť. Tým sa zabráni zbytočnej spotrebe energie. Aj po zatvorení okien môžete kúrenie nechať ešte niekoľko minút vypnuté. Zvyškové teplo, ktoré je uložené napr. v stenách, vám danú miestnosť opäť vyhreje.
Ako s tým pomôže inteligentná automatizácia?
Dverový a okenný kontakt Air alebo Okenná kľučka Air zaznamená, pokiaľ bolo okno pootvorené. V prípade potreby automaticky reguluje vykurovanie v príslušnej miestnosti. Pokiaľ okno opäť zavriete, kúrenie sa po určitej dobe opäť aktivuje. To je rozdiel oproti termostatickým hlaviciam alebo termostatom, ktoré normálne okamžite reagujú na zníženie teploty, čo vyústi do prekúrenej miestnosti a zbytočných nákladov.
5. Úsporné osvetlenie
LED svetlá sú efektívnejšie a trvanlivejšie než klasické žiarovky. V porovnaní s nimi je možné ušetriť až 80 % spotreby elektriny a nie je nutné ich dlhé roky meniť. S vhodným typom svietidla a inteligentnej automatizácie je možné riadiť jas osvetlenia na základe prirodzeného svetla, čo prinesie ďalšie úspory.
Ako s tým pomôže inteligentná automatizácia?
Odporúčame použiť naše LED svetelné zdroje špeciálne vyvinuté pre moderné inštalácie. Od moderných RGBW a WW bodoviek, cez pásy až po štýlové závesné svetlá. Nájdete u nás všetky produkty, ktoré potrebujete pre inteligentné a energeticky úsporné osvetlenie.
6. Stačí malé zníženie teploty
Rôzne štúdie predpokladajú, že zníženie izbovej teploty o iba 1 °C môže ušetriť až 10 % nákladov na vykurovanie. To je za rok slušná suma.
Ako s tým pomôže inteligentná automatizácia?
Inteligentná regulácia vykurovania nielen zaisťuje, že vo vašich miestnostiach prevláda presná požadovaná teplota, ale tiež sa naučí optimalizovať, aby bola dosiahnutá teplota čo najefektívnejšia.
7. Nastavenie televízie
Aj pri sledovaní televízie je možné dosiahnuť úspory za energie. Na niektorých je nastavený zbytočne vysoký jas. Ten sa dá obvykle ľahko stlmiť. Týmto sa šetrí a zároveň sa predlžuje životnosť zariadenia.
Moderná OLED televízia, ktorá svieti na 300 nitov (jednotka jasu) má viac ako dvojnásobnú spotrebu, než pri jase iba 100 nitov. Tento rozdiel sa za rok premietne do úspor. Stačí len zmeniť nastavenie televízie podľa vášho návodu.
Riešenie pre úspory energie sa bez ohľadu na budúcnosť teraz vyplatí vo všetkých budovách, domoch a bytoch s vysokou spotrebou energie. Loxone nahradí riadenie ďalších technológií a celý systém tak býva omnoho lacnejší, než niekoľko nezávislých regulátorov a riadiacich jednotiek. Ak riešite optimalizáciu vašej budovy, kontaktujte napríklad firmu Loxone na stránke pre konzultácie.
PR článok spoločnosti Loxone.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.