VSE
VSE
Belimo 2

Ropa od ruského Lukoilu na Slovensko netečie, do riešenia vstúpili vlády

Chýbajúca ropa môže spôsobiť obmedzenie vývozu produktov. Ukrajina vraj porušuje asociačnú dohodu s EÚ.

Ropa od ruského Lukoilu už na Slovensko netečie. Zatiaľ to problém nie je

Foto: Energie-portal.sk

Ukrajina zastavila prepravu ropy od ruskej spoločnosti Lukoil cez ropovod Družba. Zaradenie významného producenta komodity na sankčný zoznam komplikuje dodávky na Slovensko a do Maďarska.

Obe krajiny sú pritom stále významne závislé na dovoze “čierneho zlata” z Ruska. Slovensko doviezlo vlani z Ruska 88 % surovej ropy, Maďarsko zhruba 70 %. Dodávky Lukoilu z toho tvorili 40 %, resp. polovicu dovážaného objemu.

Hoci maďarská skupina MOL, ktorej patrí aj rafinéria Slovnaft, sa snaží hľadať a aj nachádza alternatívne trasy, prispôsobuje technológie a infraštruktúru, okamžité zníženie dovážaných objemov môže spôsobiť nedostatok ropných produktov a rast cien.

Aj preto majú Slovensko, Maďarsko a Česko výnimku zo sankcií uplatňovaných na dovoz ruskej ropy do Európskej únie. Málo očakávaný krok Ukrajiny môže transformáciu vynútene urýchliť, no aj skomplikovať situáciu na trhu.

Slovensko a Maďarsko hrozia súdom

Ministerstvo hospodárstva SR upozorňuje, že chýbajúca ruská ropa v dlhodobejšom horizonte môže vyústiť do obmedzenia vývozu ropných produktov do okolitých krajín.

„Energetická bezpečnosť Slovenska nie je ohrozená v najbližšej budúcnosti. Avšak neriešenie problému môže viesť k obmedzeniam komerčných dodávok ropných výrobkov nielen na Slovensku, ale aj v Česku a Ukrajine,“ uvádza sa v stanovisku MH SR.

Podľa ruskej vlády rozhodnutie Ukrajiny zabraňuje akémukoľvek dialógu s ukrajinskými prepravnými spoločnosťami a má byť politicky motivované. Výsledkom je výrazné obmedzenie dodávok ropy cez ropovod Družba na Slovensko a mierny pokles dovozu do Maďarska. Dodávky do Česka sa nezmenili.

Ukrajina argumentuje, že sa iba snaží priškrtiť hlavný zdroj príjmov, z ktorých Rusko financuje vyše dva roky trvajúcu vojnu. Tržby Moskvy z predaja ropy v zahraničí mali vlani dosiahnuť 180 miliárd dolárov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Oplatí sa vykurovať tepelným čerpadlom alebo plynovým kotlom? Porovnali sme ceny elektriny a plynu

Oplatí sa vykurovať tepelným čerpadlom alebo plynovým kotlom? Porovnali sme ceny elektriny a plynu

Výhodnosť používania čerpadla a kotla závisí od cenového pomeru elektriny a plynu. Ako je na tom Slovensko v porovnaní s inými krajinami Európy?

Cena plynu na rok 2025 je známa. ÚRSO vydal prvé rozhodnutia

Cena plynu na rok 2025 je známa. ÚRSO vydal prvé rozhodnutia

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozhodol o cene za komoditu, ktorú by dodávatelia mali účtovať regulovaným odberateľom.

Plyn z Ruska cez Ukrajinu sa zastavil. Preprava cez Nemecko zlacnela

Plyn z Ruska cez Ukrajinu sa zastavil. Preprava cez Nemecko zlacnela

Máme alternatívne zdroje aj trasy, hlási SPP. Dodatočné prepravné náklady budú výrazne nižšie, než sa pôvodne rátalo. Pomohli partneri na západe.

X
X
X
X