Novelizovaná vyhláška má byť účinná o dva mesiace, postupovať sa podľa nej má už pri najbližšom rozúčtovaní.
Správcovia bytov, rozpočítavatelia tepla a napokon aj domácnosti v bytových domoch sa musia pripravia na ďalšie zmeny pri rozpočítavaní nákladov na teplo. Rezort hospodárstva predložil na pripomienkovanie návrh zmien, ktoré chce pretlačiť s účinnosťou už od 15. decembra 2024.
Ministerstvo chce novelizovať vyhlášku 503/2022 Z.z., ktorá je účinná od 1. januára 2023 a podľa ktorej sa v tomto roku prvýkrát rozpočítavali náklady na teplo dodané v minulom roku. Domácnosti tak v praxi pocítili zmeny vo vyúčtovaniach, ktoré dostali v máji 2024.
Nová vyhláška pritom narazila na zmiešané reakcie. Jej dôsledkom bolo najmä zdraženie vykurovania pre tých vlastníkov bytov, ktorí v minulosti platili za teplo najmenej. Aktuálne platná vyhláška totiž hovorí, že rozdiel v jednotkovej cene tepla medzi „najdrahším“ a „najlacnejším“ bytom nemôže prevyšovať 2,5-násobok.
Rozpočítavanie podľa novej vyhlášky nákladov je tak vo všeobecnosti rovnomernejšie, pričom oproti minulosti zohrávajú údaje o spotrebe nameranej v jednotlivých bytov podstatne menšiu úlohu. Väčšina nákladov sa medzi vlastníkov spravidla rozpočítava iba podľa plochy ich bytov.
Novela vyhlášky, ktorá je aktuálne v medzirorezortnom pripomienkovom konaní, to má zmeniť. Návrh ministerstva sa týka „kontrolného mechanizmu“ s hodnotou 2,5, ale aj bytov s individuálnym vykurovaním či kľúčových koeficientov.
Na návrhy sme sa pozreli bližšie. Kompletné znenie navrhovanej novely vyhlášky si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Rozdiely môžu po novom prevýšiť 2,5-násobok
Súčasné znenie vyhlášky hovorí, že ak v rámci zúčtovacieho obdobia pre objekt rozpočítavania podiel špecifických nákladov vykurovaného priestoru prekročí hodnotu 2,5, musí sa primerane zvýšiť základná zložka. Rozpočítanie nákladov pre celý bytový dom sa následne vykonáva s takto upravenou základnou zložkou.
Rozpočítavatelia tepla takýto „kontrolný mechanizmus“ privítali. Jeho výsledkom v mnohých bytových domoch bolo výrazné zvýšenie základnej zložky tak, aby rozdiel medzi bytmi s najvyššími a najnižšími jednotkovými nákladmi na teplo neprevyšoval 2,5-násobok. „Tento limit vychádza z fyzikálnych princípov a treba si zvyknúť, že toto je reálna maximálna miera úspory. V bytovom dome sa teplo šíri cez steny do chladnejších častí. Keď si radiátory vypnete, byt vám vykúria susedia,“ uviedol v reakcii na tohtoročné vyúčtovania predseda rady asociácie rozpočítavateľov Dušan Slobodník.
Ministerstvo však teraz navrhuje zavedený „kontrolný mechanizmus“ skorigovať. Po novom by tak rozdiely medzi „najdrahším“ a „najlacnejším“ bytom v rámci jedného bytového domu mohli prevýšiť 2,5-násobok.
Zostáva vám 65% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.