Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Rozdiely medzi bytmi sa môžu znovu zväčšiť. Ministerstvo chce zmeniť rozpočítavanie tepla

Novelizovaná vyhláška má byť účinná o dva mesiace, postupovať sa podľa nej má už pri najbližšom rozúčtovaní.

vykurovanie

Foto: Depositphotos

Správcovia bytov, rozpočítavatelia tepla a napokon aj domácnosti v bytových domoch sa musia pripravia na ďalšie zmeny pri rozpočítavaní nákladov na teplo. Rezort hospodárstva predložil na pripomienkovanie návrh zmien, ktoré chce pretlačiť s účinnosťou už od 15. decembra 2024.

Ministerstvo chce novelizovať vyhlášku 503/2022 Z.z., ktorá je účinná od 1. januára 2023 a podľa ktorej sa v tomto roku prvýkrát rozpočítavali náklady na teplo dodané v minulom roku. Domácnosti tak v praxi pocítili zmeny vo vyúčtovaniach, ktoré dostali v máji 2024.

Nová vyhláška pritom narazila na zmiešané reakcie. Jej dôsledkom bolo najmä zdraženie vykurovania pre tých vlastníkov bytov, ktorí v minulosti platili za teplo najmenej. Aktuálne platná vyhláška totiž hovorí, že rozdiel v jednotkovej cene tepla medzi „najdrahším“ a „najlacnejším“ bytom nemôže prevyšovať 2,5-násobok.

Rozpočítavanie podľa novej vyhlášky nákladov je tak vo všeobecnosti rovnomernejšie, pričom oproti minulosti zohrávajú údaje o spotrebe nameranej v jednotlivých bytov podstatne menšiu úlohu. Väčšina nákladov sa medzi vlastníkov spravidla rozpočítava iba podľa plochy ich bytov.

Novela vyhlášky, ktorá je aktuálne v medzirorezortnom pripomienkovom konaní, to má zmeniť. Návrh ministerstva sa týka „kontrolného mechanizmu“ s hodnotou 2,5, ale aj bytov s individuálnym vykurovaním či kľúčových koeficientov.

Na návrhy sme sa pozreli bližšie. Kompletné znenie navrhovanej novely vyhlášky si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.

Rozdiely môžu po novom prevýšiť 2,5-násobok

Súčasné znenie vyhlášky hovorí, že ak v rámci zúčtovacieho obdobia pre objekt rozpočítavania podiel špecifických nákladov vykurovaného priestoru prekročí hodnotu 2,5, musí sa primerane zvýšiť základná zložka. Rozpočítanie nákladov pre celý bytový dom sa následne vykonáva s takto upravenou základnou zložkou.

Rozpočítavatelia tepla takýto „kontrolný mechanizmus“ privítali. Jeho výsledkom v mnohých bytových domoch bolo výrazné zvýšenie základnej zložky tak, aby rozdiel medzi bytmi s najvyššími a najnižšími jednotkovými nákladmi na teplo neprevyšoval 2,5-násobok. „Tento limit vychádza z fyzikálnych princípov a treba si zvyknúť, že toto je reálna maximálna miera úspory. V bytovom dome sa teplo šíri cez steny do chladnejších častí. Keď si radiátory vypnete, byt vám vykúria susedia,“ uviedol v reakcii na tohtoročné vyúčtovania predseda rady asociácie rozpočítavateľov Dušan Slobodník.

 
VIESSMANN

Ministerstvo však teraz navrhuje zavedený „kontrolný mechanizmus“ skorigovať. Po novom by tak rozdiely medzi „najdrahším“ a „najlacnejším“ bytom v rámci jedného bytového domu mohli prevýšiť 2,5-násobok.

 
 

Zostáva vám 65% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

  1. ba59@pobox.sk09.10.2024 (11:03)
    Najproblematickejšou je vo vyhláške časť týkajúca sa odpojených bytov (problematika sa rieši v § 8 ods. 4 a 5 a v prílohe 3). Vlastníci týchto bytov by mali platiť nie za teplo, ktoré môže prenikať zo susediacich bytov, ale za teplo ktoré sa stráca v spoločných priestoroch domu. Neuvedomujú si, že stále sú spoluvlastníci spoločných zariadení v dome, t.j. aj rúr prechádzajúcich pivnicami a u niektorých domoch aj priestormi vedľa schodísk. A ak sú aj kvalitne zaizolované tak sa určité množstvo tepla z nich stráca a takto dochádza k temperovaniu spoločných častí domu. Ak je vonku napr. -10 °C a vyjdú z bytu tak na chodbe je napr. 15 °C a aj v ich pivnici je primerane teplo. Straty tepla v spoločných priestoroch sa dajú presne zmerať v domoch kde sú bytové merače tepla (jeden pred bytom) ako rozdiel medzi fakturačným meračom tepla a súčtom bytových meračov tepla. A tieto zvyčajne tvoria od 8 do 14 % z celkového tepla spotrebovaného na vykurovanie domu. Teraz platná vyhláška umožňuje rozpočítavať medzi vlastníkov bytov len tie spoločné priestory kde sú umiestnené radiátory (§ 2 ods. f). V mnohých domoch boli tieto radiátory odstránené, lebo stačilo tieto priestory vyhriať teplom zo zaizolovaných rúr na teplú vodu používanú na vykurovanie a prechádzajúcich spoločnými priestormi. Doteraz bola táto položka možno zakomponovaná v základnej zložke avšak koeficient 1,0 nezodpovedal realite. Ak by sa však § 8 ods. 4 a 5 zrušili, vlastníci bytov cez ktoré neprechádzajú rozvody tepla by neplatili nič! Riešením by možno bolo doplniť do prílohy č.3 samostatný odsek: x) 0,3 pri bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním cez ktoré neprechádzajú rozvody ústredného vykurovania v objekte rozpočítavania. Problematický je aj § 8 ods. 5 „Vlastníci bytov a nebytových priestorov môžu rozhodnúť o znížení koeficientov podľa prílohy č. 3“. Budú vedieť odborne posúdiť či je potrebné koeficient znižovať? A znížiť na nulu by bolo nespravodlivé, pretože by sa vlastníci odpojených bytov nepodieľali na nákladoch spojených so stratami tepla v spoločných priestoroch. Ak by tam tento odsek zostal, tak by mal byť limit o koľko percent by vlastníci bytov mohli tento koeficient znížiť (napr. maximálne o 50 %) t.j. namiesto koeficientu 0,3 by sa uplatnil koeficient 0,15. Ak by sa v sprievodných dokumentoch zdôraznilo, že koeficienty (alebo ich časť) súvisia so spomínanými stratami tepla v spoločných častiach domu, autori vyhlášky by sa vyhli prípadným súdnym sporom ohľadom dokazovania či odpojený byt odoberá teplo zo susediacich bytov, ...
  2. jozef@legeny.sk14.10.2024 (06:52)
    Vyhláška v súčasnom znení úpopiera II. zákon termodynamiky. Je ústupkom lobistickým skupinám, ktoré takýmto spôsobom nútia odpojené byty znovu sa pripojiť k centrálnemu zásobovaniu teplom, Pritom väčšina týchto bytov sa odpojila preto, lebo bolo problém ich z centrálneho systému vykúriť. Dôvody mohli byť rôzne, ale ten základný bol, že platili, mali zimu a nik ich problémy neriešil. Tak "hlasovali nohami". Sám som napísal zopár žalôb na správcov za rozpočítanie za rok 2023. Podal som podanie na GP, už dva mesiace čakám na nejakú reakciu a dokonca som aj navrhol alternatívu, ako započítavať energetický prínos individuálne vykurovaných bytov do energetickej bilancie a rozpočítavania nákladov domu. Na konferencii SSTP v Senci nechce garant aby som vystúpil, ale budem tam a budem prednášať svoje argumenty. Fyzika nepustí.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Oplatí sa vykurovať tepelným čerpadlom alebo plynovým kotlom? Porovnali sme ceny elektriny a plynu

Oplatí sa vykurovať tepelným čerpadlom alebo plynovým kotlom? Porovnali sme ceny elektriny a plynu

Výhodnosť používania čerpadla a kotla závisí od cenového pomeru elektriny a plynu. Ako je na tom Slovensko v porovnaní s inými krajinami Európy?

Cena plynu na rok 2025 je známa. ÚRSO vydal prvé rozhodnutia

Cena plynu na rok 2025 je známa. ÚRSO vydal prvé rozhodnutia

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozhodol o cene za komoditu, ktorú by dodávatelia mali účtovať regulovaným odberateľom.

Plyn z Ruska cez Ukrajinu sa zastavil. Preprava cez Nemecko zlacnela

Plyn z Ruska cez Ukrajinu sa zastavil. Preprava cez Nemecko zlacnela

Máme alternatívne zdroje aj trasy, hlási SPP. Dodatočné prepravné náklady budú výrazne nižšie, než sa pôvodne rátalo. Pomohli partneri na západe.

X
X
X
X