Návrhy regulátora sa týkajú tiež pripájania odberateľov a výrobcov elektriny.
Maloobchodný trh dodávok energií na Slovensku má za sebou turbulentné obdobie spojené s krachom viacerých alternatívnych dodávateľov elektriny a plynu. Najväčším z nich bola spoločnosť Slovakia Energy, ktorá svoje podnikanie ukončila na jeseň 2021 a zanechala po sebe státisíce odberateľov.
Zákazníci dodávateľov, ktorí sa rozhodli opustiť trh, „spadli“ pod inštitút dodávok poslednej inštancie (DPI). Dodávky v režime DPI pre nich museli podľa platnej legislatívy zabezpečiť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v prípade plynu a trojica „tradičných“ dodávateľov podľa územnej príslušnosti v prípade elektriny.
Dodávky energií v režime DPI priniesli dodávateľom viacero výziev, vrátane zvýšených finančných nákladov, nakoľko „dodatočnú“ elektrinu pre odberateľov v režime DPI museli „dokupovať“ na krátkodobom trhu za ceny, ktoré boli výrazne na úrovňou regulovaných cien. Pre dodávateľov v režime DPI pritom najväčšia finančná záťaž začala vznikať vtedy, ak sa u nich odberatelia rozhodli zazmluvniť aj po skončení DPI a dodávatelia im podľa doposiaľ platných pravidiel museli vrátiť cenový rozdiel medzi štandardnou regulovanou cenou a sadzbou účtovanou počas trvania inštitútu DPI.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) preto už v závere vlaňajška avizoval zmeny v príslušnej vyhláške. Novelu vyhlášky ÚRSO č. 24/2013 Z.z., ktorou sa ustanovujú pravidlá pre vnútorný trh s elektrinou a plynom, regulátor minulý týždeň predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
Popri úpravách inštitútu DPI ňou však úrad plánuje presadiť aj viacero ďalších dôležitých zmien, ktoré sa dotknú elektroenergetiky i plynárenstva. Návrh vyhlášky spolu s jej sprievodnou dokumentáciou si môžete stiahnuť cez odkaz v závere tohto textu.
V článku sa dozviete:
- aké zmeny čakajú dodávateľov energií,
- ako chce ÚRSO definovať „zariadenia na uskladňovanie elektriny,“
- čo sa má zmeniť pri pripájaní odberateľov a výrobcov elektriny,
- kedy má novelizovaná vyhláška nadobudnúť účinnosť,
- dokedy je možné návrhy ÚRSO pripomienkovať.
Zmeny pocítia viacerí účastníci trhu
Novela kľúčovej vyhlášky je podľa ÚRSO potrebná kvôli zisteniam, ktoré vyplynuli počas uplynulých mesiacov. Návrh úradu počíta s úpravou podmienok pri vykonávaní dodávok elektriny a plynu v režime DPI i mimo neho, ale aj s úpravou finančno-prevádzkového režimu pre prípady, ak výrobca elektriny prevádzkuje batériové úložisko pripojené k zdroju elektriny, s úpravou platieb za opätovné pripojenie do sústavy či s úpravami v oblasti dátovej výmeny.
„Návrh vyhlášky taktiež upravuje zosúladenie pravidiel pre fungovanie trhu s plynom v činnosti prepravy plynu s európskymi nariadeniami o sieťových predpisoch. V neposlednom rade návrh upravuje finančné aspekty vzťahov medzi jednotlivými účastníkmi trhu s elektrinou a jednotlivými účastníkmi trhu s plynom, a to formou optimalizácie metodiky výpočtu potrebného finančného zabezpečenia, úprav výšky požadovaných zálohových platieb a samostatne na trhu s elektrinou zavedením denného zúčtovania odchýlok,“ konštatuje ÚRSO v predkladacej správe k svojmu návrhu.
Viaceré z týchto úprav pritom súvisia so zmenami, ktoré so sebou prinesie nová Regulačný politika, strategický dokument, ktorým sa bude ÚRSO riadiť od 1. januára budúceho roku. O podrobnosti sa s nami v nedávnom rozhovore podelil predseda úradu Andrej Juris.
Z úprav, ktoré teraz ÚRSO navrhuje v predloženej novele vyhlášky č. 24/2013 Z. z., vyberáme niekoľko hlavných zmien.
Dodávateľom v režime DPI sa uľaví
Zostáva vám 59% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.